بازی

شن بازی کودکان و مزیت های آن

شن بازی کودکان

شن بازی کودکان از راه‌های مختلفی برای کودکان مفید است. کودکان از طریق بازی یاد می گیرند. در طول 6 سال اول، آنها ریاضیات را در استخر شن بازی کودکان بیشتر از یک کلاس درس رسمی یاد می گیرند.

در این مقاله از بازیکده به این موضوع می‌پردازیم که شن بازی کودکان چگونه به رشد آن‌ها کمک می‌کند.بنابراین، چگونه یک گودال شنی به رشد کودک کمک می کند؟ جدا از اینکه شن بازی کودکان جنبه درمانی دارد، مزایای آموزشی زیادی نیز برای کودکان به همراه دارد. در این مقاله در مورد تاثیر اسباب بازی بر یادگیری کودکان به خصوص شن بازی کودکان صحبت خواهیم کرد.

10 مزیت شن بازی کودکان 

شن بازی کودکان علاوه بر اینکه سرگرم کننده است مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

1. مفهوم عدد

مفهوم اعداد در طول بازی، برای کودکان روشن می‌شود. هنگامی که کودک یک پای شنی درست می کند، درک یک شی در او ایجاد می‌شود. شاید یکی از دوستان به او ملحق شود و آنها تصمیم بگیرند پای شنی دیگری درست کنند (یکی برای هر یک از آنها). این مراوده‌های یک به یک نامیده می شود و برای اینکه بتوانیم شمارش را یاد بگیریم ضروری است.

کودکان شروع به ساختن چندین شی شنی می‌کنند. وقتی یکی از آن‌ها فرو می ریزد یا خراب می شود، اکنون یکی کمتر است. آنها تعداد اشیاء خود را با تعداد زیادی از دوستان خود مقایسه می کنند. به این می گویند یادگیری اتفاقی. آنها واقعاً نمی دانند که در حال تجزیه و تحلیل مقدار هستند، اما این کار را به طور طبیعی انجام می دهند.

زمانی که کودک اعداد را به طور رسمی یاد می‌گیرد، باید در طول سال‌ها تجربیات کافی در بازی داشته باشد تا بتواند ایده‌ای انتزاعی از مثلاً 2 + 3 داشته باشد. بدون درک اینکه اعداد در واقع چه چیزی را نشان می دهند، خود اعداد بی معنی هستند. کودکان همچنین یاد می گیرند که به طور غیررسمی چیزها را در استخر شنی مقایسه، تجزیه، تحلیل و اندازه‌گیری کنند.

مزایای شن بازی کودکان

2. ظرفیت و حجم

ظرفیت یکی از مفاهیم اصلی و اولیه ریاضی است که در شن بازی کودکان می‌آموزند. عمل ریختن ماسه (یا آب) در داخل و خارج ظروف به کودکان درک کاملی از حجم و ظرفیت می دهد. به سادگی با ارائه ظروف، سطل یا فنجان های اندازه گیری، کودک شما آزمایش می کند و یاد می گیرد. از طریق شن بازی کودکان مهارت هایی مانند:

 • مقایسه مقدار شن در دو ظرف یکسان.
 • مقایسه دو ظرف با اندازه های مختلف با یک سطح شن و ماسه.
 • کشف چند فنجان/قاشق شن برای پر کردن یک سطل/ظرف بزرگتر.
 • مقایسه اینکه کدام ظرف، شن و ماسه بیشتر/کمتری دارد.
 • کشف اینکه آیا یک ظرف پر/خالی/نیمه پر است.
 • ریختن مقداری ماسه و مشاهده سطح پایین آمده.

3. مفاهیم علم

استخر شنی جعبه بزرگی از اکتشافات علمی برای کودکان است. آنها نه تنها در حال حفاری برای یافتن چیزهایی هستند که مدفون شده اند، بلکه در حال کشف لایه های مختلف و چگونگی تغییر شن ها با حفاری عمیق تر هستند – درست مانند زمین. ماسه در بالا گرم و خشک است، در حالی که با پایین رفتن به سمت پایین فشرده، سردتر و مرطوب می شود.

آنها خواص شن و ماسه و آب را از طریق شن بازی کودکان کشف می کنند. کودکان همچنین مواد مختلف طبیعی و ساخته دست بشر را کشف می‌کنند و یاد می‌گیرند که چگونه چیزها کار می‌کنند و چگونه بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند.

4. توسعه حرکتی ظریف

حرکت ظریف به رشد عضلات کوچک بدن، به ویژه عضلات انگشت اشاره دارد. وقتی بچه‌ها به خوبی رشد کردند، می‌توانند وقتی مدرسه را شروع میکنند، خودکار یا مداد را کنترل کنند و بنویسند. شن بازی کودکان می‌تواند روی قدرت و کنترل ماهیچه های انگشت آن‌ها تاثیر بگذارد، به خصوص زمانی که شن و ماسه را با انگشتان خود حفر می کنند، ماسه و گل را به شکلی در می آورند و جزئیات ریز را در آثار خود قرار می دهند. به عنوان مثال، قرار دادن شاخه های کوچک (شمع) در “کیک تولد” گلی آنها.

فواید شن بازی کودکان

5. هماهنگی چشم و دست

هماهنگی چشم و دست هنگام ورزش، نوشتن و انجام بسیاری از فعالیت ها بسیار مهم است. وقتی کودکان با اسباب‌بازی‌ها در شن بازی می‌کنند، مهارت هماهنگی چشم و دست در آن‌ها پرورش پیدا می‌کند، زیرا برای ایجاد و ساختن به دست‌ها و چشم‌هایشان نیاز دارند که با هم کار کنند. یک کار ساده مانند ریختن شن و ماسه در یک سطل با یک بیل کوچک نیاز به تمرکز و هماهنگی زیادی دارد. در کنار بازی با شن و ماسه، لگو درمانی و بازی با انواع مختلف لگو می تواند به هماهنگی اعضای بدن کمک کند.

6. تقویت نیروی بدن

همانطور که عضلات کوچک در حین شن بازی کودکان تحریک می شوند، عضلات بزرگ نیز تحریک می شوند. کودکان در حین بازی در استخر شنی حرکاتی مانند کندن، کوبیدن، ریختن، هل دادن و بلند کردن را انجام می دهند.

این حرکات، عضلات بزرگ آن‌ها را می‌سازد و بدن کودک را تقویت می کند. آنها نسبت به بدن خود در گودال شن و ماسه و اینکه چگونه می توانند از بدن خود برای انجام وظایف استفاده کنند، آگاهی پیدا می کنند.

7. زبان و واژگان

گودال شنی مکان مناسبی برای کودک است تا دایره لغات خود را بیشتر توسعه دهد. همچنین فرصت خوبی برای والدین یا معلم است تا کارهای کودک را به صورت شفاهی بیان کنند و از این طریق واژگان جدیدی را آموزش دهد.

در حالی که کودکان در حال کاوش و کشف هستند، مفاهیم جدیدی (که بسیاری از آنها ریاضی هستند) مانند پر کردن، بیشتر، کمتر، یکی دیگر، خالی، پر و غیره را یاد می گیرند. آنها همچنین کارهایی را که انجام می دهند به صورت شفاهی بیان می کنند، مثلاً به دوست خود در مورد سطح شیبداری که برای اتومبیل هایشان می سازند، می گویند.

8. حل مسئله

کودکان در حین بازی دائما در حال حل مشکلات هستند. این مسائل زندگی واقعی که نیاز به راه حل دارند، پایه و اساس انواع حل مسئله در سراسر مدرسه، از جمله حل مسائل ریاضی را تشکیل می دهند. کودکان باید بدانند که عواملی در بازی وجود دارد و برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید راه حلی اندیشید. وقتی کیک گلی کودک با بیرون آمدن از فنجان خرد می شود، باید نسبت به اندازه شن و آب تجدید نظر کند.

یا زمانی که کودک راهی برای ساختن یک سطح شیب دار برای عبور کامیون ها پیدا می کند، ممکن است نیاز داشته باشد از اشیاء بیشتری به عنوان پایه برای بالا نگه داشتن آن استفاده کند. در این مرحله، کودکان مشکلات را مانند بزرگسالان نمی بینند. بلکه چالش‌ها را می‌بینند و هر کاری که ممکن است انجام می‌دهند تا آنها را از بین ببرند و موفق شوند.

9. خلاقیت

شن بازی کودکان یک بازی خلاقانه است. کودکان از روی بوم کاملاً خالی شن و برخی اسباب‌بازی‌ها، دائماً ساختارها، اشیاء، روش‌های حمل و نقل و جابجایی شن و چیزهای جدیدی برای انجام این بازی ایجاد می‌کنند.

ذهن آنها دائماً در حال حرکت است و به راه های سرگرم کننده جدید برای خلق کردن، فکر می کند. کودکان ذاتاً خالق هستند. هر چه به آنها بدهید، شن، آب، کاغذ، خمیر بازی و … آنها چیزی از آن خواهند ساخت. شن بازی کودکان فرصتی را برای خلق آزادانه، بدون درخواست بزرگسالان برای نتیجه خاص، فراهم می کند، همانطور که ممکن است با یک فعالیت هنری هدایت شده باشد. این بدان معناست که هر خلاقیتی به کودک احساس موفقیت می دهد.

مطلب پیشنهادی: بازی درمانی

نکات ایمنی شن بازی کودکان

10. مهارت های اجتماعی

گودال ماسه ای محل همکاری و بحث است، به خصوص در مدرسه. شن بازی کودکان روشی عالی برای ایجاد مهارت های اجتماعی است. کودکان باید ابزارها و فضاهای اشتراکی را مدیریت کنند و اغلب تصمیم می گیرند با هم بسازند و بازی کنند که این مورد نیاز به صحبت و مذاکره زیاد دارد.

در مورد آنچه که آنها می سازند و اینکه چه کسی چه چیزی را می سازد و چگونه آن را انجام می دهد، اختلاف نظر وجود خواهد داشت. آنها باید به سرعت یاد بگیرند که چگونه درگیری های خود را مدیریت کنند.

در حین بازی، گفتگوهای دوستانه نیز وجود خواهد داشت، بنابراین اگر کودک شما هر روز با لباس و بدنی کثیف از گودال شنی به خانه می آید، مطمئن باشید که این یکی از بهترین فعالیت هایی است که باید انجام دهد.

قبل از هر فعالیت در فضای باز، لازم است اقدامات احتیاطی خاصی انجام شود، و ما در زیر نکات ایمنی را برای شن بازی بیان کرده ایم. اگرچه دلایل موجهی برای نگرانی در مورد سلامت شن بازی وجود دارد، اما جنبه‌های مثبت اجتماعی و رشدی بالقوه بازی‌های بدون ساختار در فضای باز مانند در ساحل یا در ماسه‌بازی بر خطرات آن بیشتر است.

نکات ایمنی در شن بازی کودکان

 • برای شن بازی کودکان لب دریا از ساحلی دیدن کنید که به تمیز بودن آن اطمینان دارید.
 • بررسی کنید که آیا ماسه بازی از رودخانه ها و سواحل گرفته می شود یا خیر، و از شن های متشکل از سنگ آهک زمینی و سیلیس کریستالی خودداری کنید. ماسه طبیعی معمولاً گرد و غبار از خود ساطع نمی‌کند یا روی لباس‌ها و دست‌ها گرد و غبار نمی‌گذارد، در حالی که ماسه معدنی خرد شده معمولاً این کار را می‌کند.
 • ایمن ترین جعبه های شنی معمولاً پلاستیکی هستند.
 • اگر جعبه شنی دارید، زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید روی آن را بپوشانید تا حیوانات به داخل آن وارد نشوند.
 • از شن و ماسه مرطوب که می تواند محل پرورش انگل ها و کرم ها باشد خودداری کنید.
 • چیدن مرتب شن و ماسه به تمیز، تازه و خشک نگه داشتن آن کمک می کند.
 • به کودکان آموزش دهید که پس از شن بازی دست های خود را بشویند.
 • شن و آب منعکس کننده خورشید هستند، بنابراین به یاد داشته باشید که هنگام شن بازی کودکان کنار دریا برای مدت زمان طولانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

جمع بندی

در این مقاله از مزیت‌های شن بازی کودکان و نکات ایمنی مربوط به آن سخن گفتیم. یکی از مزایای فضای محدود مانند جعبه شنی این است که بسته به سن کودک خود، مراقبان می توانند از فاصله کوتاهی بر کودکان نظارت کنند و یک تجربه بازی مستقل ایجاد کنند.

این نوع جدایی طبیعی و اتفاقی بین والدین و فرزند می تواند اعتماد و اطمینان ایجاد کند. تا زمانی که کودکان همچنان احساس امنیت می کنند و این احساس را ندارند که آنها را رها کرده اند، فرصت های کوتاه بازی مستقل می تواند اضطراب جدایی را کاهش دهد و دلبستگی سالم والد-کودک را تقویت کند.

سوالات متداول

شن بازی کودکان مناسب چه سنی است؟

خرید شن بازی کئدکان و استخر شن مناسب برای کودکان 3 سال به بالا است. اما کودکان در هر سننی نیازمند مراقبت و نظارت یک فرد بزرگتر هستند تا مبادا شن را در دهان خود بگذارند.

آیا بازی در استخر شن خطری برای کودکان ندارد؟

شن های معمولی به دلیل تیز و برنده بودن یا داشتن آلودگی ممکن است خطراتی برای کودک داشته باشد، اما در استخرها و جعبه های شنی از شن بهداشتی استفاده می‌شود که تمام نکات لازم برای بازی کودکان در آن رعایت شده و برای کودک شما خطری به همراه ندارد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *