نمایش یک نتیجه

نمایش 9 24 36

صنعت تولید ماشین کنترلی صنعتی گسترده است که محصولات گوناگونی به بازار ارائه کرده است. این امر باعث می‌شود که برای خرید ماشین کنترلی انتخاب‌های گوناگونی پیش‌روی شما باشد.

ماشین های اسباب بازی کنترلی تنها برای بازی و سرگرمی نیستند، بلکه کارکردهای متنوعی دارند.

برای آن‌‎ که با انواع گوناگون این دسته از ماشین ها آشنا شوید و بدانید برای خرید ماشین کنترلی به چه فاکتورهایی لازم است توجه داشته باشید، تا پایان این مقاله با بازیکده همراه باشید.
انواع ماشین کنترلی
ماشین های کنترلی یک وسیله رادیو کنترلی است که انواع گوناگونی دارد. این ماشین‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

ماشین های کنترلی سرعتی (باگی).
ماشین های کنترلی آفرود.

ماشین کنترلی سرعتی (باگی)
ماشین‌هایی هستند که برای سرعت تعریف و طراحی شده‌اند؛ به همین منظور ویژگی‌هایی به صورت زیر دارند: 

بدنه‌ کشیده است.
شاسی خوابیده است.
لاستیک‌ها قطر کمی دارند.

اگر این ماشین‌ها الکتریکی باشند، KV بالاتری دارند. یعنی دور موتور برحسب ولت (KV) و درصورتی که سوختی باشد، از موتور نیترو با درصد بالاتری از نیترو استفاده می‌شود، تا ماشین دور موتور بیشتری داشته باشد.

این موارد باعث می‌شود که حرکات دریفت، دور درجا و تیکاف ماشین بسیار ویژه و جذاب باشد. سرعت این ماشین ها معمولا بین 30 تا 40 کیلومتر بر ساعت است.

ماشین کنترلی آفرود
برای قدرت و حرکت روی زمین‌های ناهموار مثل، تپه، صخره و انواع مانع‌ها طراحی شده‌است. برخلاف ماشین سرعتی، در ماشین آفرود، قدرت موتور حرف اول را می‌زند. بنابراین این دست ماشین‌ها چنین ویژگی‌هایی دارند:

شاسی بلند است.
کمک فنر قوی دارد.
لاستیک‌ها قطر و گام بلند دارند.

اگر این ماشین‌ها از نوع الکتریکی باشند، موتوری خواهند داشت که دور موتور کمتر و توان یا وات مصرفی بالاتر داشته باشد.

اما اگر سوختی باشند، از موتورهای بنزینی با توان بالا برای آن‌ها استفاده می‌شود تا قدرت آن‌ها بیشتر باشد و بتواند از روی مانع بپرد. ماشین های کنترلی آفرود انواع گوناگونی به شرح زیر دارد:

برخی از آن‌ها هوش مصنوعی دارند. 
برخی شارژی هستند.
برخی باتری‌های یکبارمصرف دارند.

راهنمای جامع خرید ماشین کنترلی
پیش از بخرید، لازم است بدانید که به یکسری موارد دقت کنید. قدرت ماشین برای شما مهم است یا سرعت آن. ماشین سوختی می‌خواهید یا ماشین الکتریکی.

در این قسمت درباره‌ی مزایا و معایب خرید هریک از انواع ماشین های کنترلی به‌طور جداگانه متمرکز می‌شویم.

نکات خرید و قیمت ماشین کنترلی آفرود

ماشین های آفرود جزء پرطرفدارترین ماشین های کنترلی است. اگر به دنبال اسباب بازی هستید که آن را به طبیعت ببرید و در تپه‌ها، موانع و دیگر پستی و بلندی‌ها از آن استفاده کنید، خرید ماشین کنترلی آفرود برای شما مناسب است.

این نوع از ماشین‌های کنترلی، مدل شارژی هم دارند که نیاز به تعویض باتری ندارند. تنها لازم است این ماشین‌ها را پس از هربار استفاده شارژ کنید.

بنابراین با خرید این نوع از ماشین‌های کنترلی، نیاز به خرید باتری ندارید.

قیمت ماشین کنترلی بنزینی

ماشین های کنترلی بنزینی از حرفه‌ای‌ترین ماشین‌های کنترلی هستند. این ماشین‌ها برای حرکت بنزین می‌سوزانند و نیاز به باتری ندارند؛ بنابراین می‌توان گفت تا حد زیادی شبیه ماشین‌های واقعی هستند.

ماشین های کنترلی بنزینی بدنه‌ای مقاوم دارد. سرعت و دقت آن بالاست و به‌خوبی می‌توان آن را کنترل کرد.
خرید ماشین کنترلی سرعتی
اگر سرعت را دوست دارید و محیطی وسیع و هموار در اختیار دارید، ماشین سرعتی گزینه‌ مناسبی برای شماست؛ زیرا که این ماشین‌ها برای مسیر صاف و سرعت بالا طراحی شده‌اند.

خرید ماشین سوختی
اگر ماشینی می‌خواهید که سرعت، قدرت ثابت و بدون افت داشته باشد، ماشین سوختی انتخاب مناسبی برای شماست.

با این حال لازم است بدانید که این ماشین‌ها نسبت به ماشین‌های الکتریکی گران‌تر و هزینه‌های نگهداری بیشتری دارند؛ علاوه بر آن آلودگی این ماشین‌ها نیز بیشتر است.

خرید ماشین کنترلی الکتریکی

اگر قصد دارید، ماشینی بخرید که ارزان‌تر و هزینه‌های نگهداری آن کمتر باشد و ضمناً آلودگی و صدای گوش‌خراش نداشته باشد؛ ماشین الکتریکی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.
خرید ماشین مسابقه‌ای
ماشین های کنترلی مسابقه‌ای سرعت و کنترل‌پذیری منحصر به فردی دارد و به‌گونه‌ای طراحی شده است که شباهت زیادی به نمونه‌ی واقعی آن دارد. بنابراین برای شرکت در مسابقه به این نوع ماشین نیاز دارید.
ماشین های کنترلی دوربین دار
اگر قصد ثبت تصاویر را دارید، ماشین دوربین‌دار چیزی است که به آن نیاز دارید. برای خرید چنین ماشینی باید قدرت موتور و کیفیت دوربین را مدنظر قرار دهید.

سخن آخر
در این نوشته تلاش کردیم ابتدا دو نوع اصلی از ماشین های کنترلی را معرفی کنیم. سپس نکات مهم در خرید ماشین کنترلی را به صورت جزئی مورد بررسی قرار دادیم. اگر قصد خرید ماشین کنترلی را دارید، بهتر است به موارد گفته شده توجه کنید.

سؤالات متداول

هنگام خرید ماشین‌های کنترلی چه فاکتورهایی را مورد نظر قرار دهیم؟

سطح موردنظر و تأمین انرژی ماشین دو عاملی هستند که در وهله‌ی اول لازم است به آن توجه کنید.

ماشین کنترلی الکتریکی بهتر است یا ماشین کنترلی سوختی؟

ماشین کنترلی الکتریکی ارزان‌تر است، قطعات آن به‌آسانی قابل تهیه هستند و آلودگی‌های ماشین کنترلی سوختی را ندارد. ضمناً ماشین‌های الکتریکی قدرت و سرعت بالایی دارند و نباید بابت این موضوع نگران باشید.