نمایش 1–12 از 304 نتیجه

نمایش 9 24 36

عروسک آقای خرگوش جلیقه آبی ارتفاع 30

300,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه آبی ارتفاع 40 کد 30010780

410,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه بنفش ارتفاع 30 کد 30010778

300,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه بنفش ارتفاع 40 کد 30010776

410,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه بنفش ارتفاع 40 کد 30010790

300,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه بنفش ارتفاع 50 کد 30010788

410,000 تومان

عروسک آقای خرگوش جلیقه طوسی ارتفاع 40 کد 30010786

300,000 تومان

عروسک آقای خرگوش کروات طوسی ارتفاع 40 کد 30010800

276,000 تومان

عروسک آقای خرگوش کروات طوسی ارتفاع 50 کد 30010799

346,000 تومان

عروسک آقای خرگوش کروات قهوه ای ارتفاع 40

276,000 تومان
افزودن به سبد خرید

عروسک آقای خرگوش کروات قهوه ای ارتفاع 50

346,000 تومان

عروسک آقای گربه جلیقه چهارخونه آبی ارتفاع 30 کد 30010909

300,000 تومان

عروسک حیوانات همیشه نشاط زیادی برای کودکان به همراه دارند، اما ما در اینجا در کنار جنبه سرگرمی عروسک ها می خواهیم به مزایای بازی کودک با عروسک ها بپردازیم. به همین منظور به منابع مختلفی از روانشناسی کودک سری زدیم و متخصرا در این مقاله به فواید و مزایای بازی کردن کودکان با عروسک های حیوانی می پردازیم.
از جمله فواید عروسک برای کودکان می شود به : مسئولیت پذیری، اعتماد به نفس، دلسوزی و همدردی، احترام به جهان پیرامون و …. اشاره کرد.

نقش عروسک حیوانات در زندگی کودکان

به عقیده روانشناسان علاقه کودکان در مورد بازی با عروسک حیوانات را نباید نادیده گرفت. علاقه کودکان به این نوع عروسک ها از تاریخچه دیرینه آن ها نشات می‌گیرد و موجب تکامل مهارت های آن ها می شود.
مطلب پیشنهادی: خرید عروسک پولیشی

در اعصار گذشته بازی کودکان با حیوانات زنده در طبیعت یا از طریق دامپروری موجب تکامل آن ها می شد؛ اما اکنون با افزایش روند زندگی مدرنیته و آپارتمان نشینی  امکان این امر برای کودکان وجود ندارد. در ادامه به تاریخچه عروسک های حیوانی و ریشه یابی علاقه به این نوع عروسک میپردازیم.

تاریخچه عروسک حیوانات از دیرباز تاکنون

از گذشته های دور تا به امروز، هنرمندان ایرانی بر ساخت عروسک حیوانات و پیکره های حیوانی اصرار داشته اند؛ چه آن زمان که تصاویرشان بر دیوار های غار حک می شدند و چه بعد ها که با ساخت پیکره ها و عروسک ها همراه انسان شدند.
دلایل گوناگونی را می توان به علاقه فطری انسان ها به حیوانات و ساخت پیکره یا تصویر سازی از آنها نسبت داد. از جمله عللی که میتوانیم در اینجا مختصرا بپردازیم بازتاب باورهای اسطوره ای در مورد بعضی از حیوانات و جانوران است، حیواناتی که در گذشته باورها و افسانه های مختلفی را به همراه داشتند.
برای مثال حیوانات شاخ دار که گویای افسانه ها و نمادهای اساطیری هستند؛ منابعی هستند که نشان می دهد افسانه ای در باورهای مردم لرستان بوده که “بز”  حیوان “ماه” بوده و گاهی از او حتی به عنوان فرشته باران هم یاد می شده است.
ایرانیان باستان معتقد بودند که ارتباطی میان ماه، باران و خورشید با خشکی و گرما وجود دارد؛ آنها می گفتند که شاخ های خمیده بزکوهی نشانی از هلال ماه است.

عروسک حیوانات و زنده نگهداشتن فرهنگ بومی

انسان‌های اولیه نسبت به حیوانات اطراف خود احساس نزدیکی می‌کردند. آنها بر این باور بودند که اجداد و پیشینه مشترکی با آن حیوان دارند. به همین خاطر، سعی می‌کردند در حفظ و نگهداری آن بکوشند.
این نوع دیدگاه نه صرفا به علت احتمال اجداد مشترک اما به دلایل فطرت طبیعی در انسان ها هموراه ادامه پیدا کرد، تا اینجا که گاهی اوقات حیوانات به دلیل کاربردشان در شکار یا کشاورزی برای هنرمندان الهام بخش می‌شدند. در ادامه به چند نمونه از عروسک حیوانات بومی در روستاهای ایران می پردازیم.

آتلان

یکی از روستاهای اطراف سربیشه در استان خراسان جنوبی، تاجمیر نام دارد. یکی از پررونق‌ترین کارهای زنان روستای تاجمیر، ساخت عروسک حیوانات است. عروسک اسب دست‌ساز بومی تاجمیر که آتلان نام گرفته، یکی از زیباترین عروسک های حیوانات است که در این روستا دوخته می‌شود. آتلان را از چوب، نخ پشمی و نمد درست می‌کنند و آن را پر از پشم می‌کنند.

کرخرک

پردان نام روستایی در استان خراسان جنوبی است. این روستا نزدیکی قائنات واقع شده و جمعیت آن حدود 500 نفر است. مردم این روستا از راه دامداری و کشاورزی روزگار میگذرانند. البته بعضی از زنان روستا نیز با ساخت عروسک‌ حیوانات بومی به امرار معاش خانواده کمک می‌کنند.
عروسک کرخرک از نمونه عروسک‌ حیوانات دست ساز زنان روستای پردون است. کرخرک را از پشم گوسفند و یک اسکلت مفتولی می‌سازند.

فواید عروسک بازی برای کودکان

بررسی ها نشان  داده که کودکان از طریق بازی با عروسک حیوانات انرژی زیادی کسب می کنند، آن ها با داشتن این نوع از عروسک ها نه تنها دوستی صمیمی برقرار می کنند بلکه چون ساختار آن ها با الهام از طبیعت است باعث پیوند و تعلق خاطر پیدا کردن کودک به طبیعت و محیط زیست می شود.
براساس تحقیقاتی که روانشناسان انجام داده اند علاقه کودک به طبیعت و حیوانات در بلند مدت موجب ارتقای مهارت مهربانی و همدلی در آن ها می شود. به همین جهت بهتر است علاقه کودکان به حیوانات را با کمک عروسک حیوانات که نمادی از حیوانات موجود در طبیعت هستند، ترغیب و تشویق کرد.

نقش عروسک درمانی در بهداشت روانی کودک

به عقیده برخی از متخصصین ارتباط کودک با حیوانات و طبیعت موجب درمان بسیاری از مشکلات همچون: اوتیسم، ناهنجاری های رفتاری، بیش فعالی، اختلال سلوک و اختلال بی اعتنایی و غیره می شود.
برای رسیدن به این هدف استفاده کردن از عروسک حیوانات می تواند گزینه ی مناسبی باشد چرا که پرورش و نگهداری از حیوانات خانگی شرایط خاصی را میطلبد و ممکن است مضرات زیادی برای کودکان داشته باشد. در حالی که عروسک حیوانات هرگز کودکان را چه به لحاظ جسمانی و چه روانی تهدید نخواهند کرد.
سخن پایانی
در انتها باید به این نکته توجه کرد که حیوانات جزئی جدایی ناپذیر در طبیعت محسوب می شوند. البته که عشق و علاقه نسبت به حیوانات در دوران کودکی به صورت ذاتی در انسان ها وجود دارد اما نمی شود از بحث تربیت و آموزش کودکان در ارتباط با برخورد صحیح با حیوانات غافل شد.

مطلب پیشنهادی: عروسک خرس بزرگ

روان شناسان ثابت کردند که میان رفتار خشونت آمیز کودک نسبت به حیوان و پرخاشگری آنها نسبت به انسان ها ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. آموزش رفتار صحیح کودکان نسبت به حیوانات و محیط پیرامون موجب ارتقای سطح همدلی و مسئولیت پذیری در آن ها می شود. برای آشنایی بیشتر و خرید انواع عروسک با بازیکده همراه باشید.  

عروسک حیوانات در بهداشت روانی کودک چه تاثیری دارد؟

موجب درمان بسیاری از مشکلات همچون : اوتیسم، ناهنجاری های رفتاری، بیش فعالی، اختلال سلوک و اختلال بی اعتنایی و غیره می شود.

بازی با عروسک حیوانات برای کودکان چه فایده ای دارد؟

بازی با عروسک باعث انرژی گرفتن کودک می‌شود، همچنین نه تنها برای آنها یک دوست صمیمی می‌سازد؛ چون این عروسک ها الهام گرفته از طبیعت هستند، باعث خو گرفتن کودکان با طبیعت می‌شود.