بازی

تاثیر اسباب بازی بر یادگیری کودکان

lazy

تاثیر اسباب بازی بر یادگیری کودکان به چه صورتی است؟ تاثیر اسباب بازی همه ما می‌دانیم که اسباب‌بازی‌ها، بخش سرگرم‌کننده دوران یک کودک هستند. آن‌ها همچنین اثرات مثبت متعددی بر رشد کودکان دارند، از تشویق یادگیری و ارتقاء فعالیت بدنی گرفته تا ایجاد اعتمادبه‌نفس و غیره.

مهم‌ترین تأثیر اسباب بازی که بر روی کودک می‌گذارد، تأثیر بر یادگیری آن است. در این پست از بازی کده می‌خواهیم جنبه های مختلف تأثیر اسباب‌بازی بر یادگیری کودکان را مورد بررسی قرار دهیم.

 

مهم‌ترین تاثیر اسباب بازی بر یادگیری کودکان

همان‌طور که گفتیم اسباب‌بازی، جنبه‌های مختلفی از زندگی یک کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد کله ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کمک به یادگیری.
 2. کمک به ایجاد اعتمادبه‌نفس.
 3. کمک به یادگیری مهارت‌های حرکتی.
 4. کمک به ترویج فعالیت بدنی.
 5. تاثیر بازی در یادگیری علوم و مهارت‌های اجتماعی.
 6. کمک به ایجاد خلاقیت و تخیل.
 • نقش بازی در یادگیری

اسباب‌بازی‌های زیادی وجود دارد که به‌طور خاص برای آموزش طراحی شده‌اند. کودکان از زمانی که نوزاد هستند تا زمانی که بزرگ می‌شوند با اسباب بازی سروکار دارند و قطعاً این اسباب بازی‌ها روی یادگیری آن‌ها اثر خواهد گذاشت.

 

برای مثال نوزادان و کودکان خردسال از بازی با اسباب‌بازی‌هایی که رنگ‌ها، الفبا، حیوانات و غیره را به آن‌ها می‌آموزد، بسیار لذت می‌برند. یا به‌طور مشابه، کودکان بزرگ‌تر از بازی با کیت‌های کاردستی و دیگر اسباب‌بازی‌های دستی دیگر هنگام بازی لذت می‌برند.

 

انواع اسباب‌بازی‌ها، به‌خصوص پازل‌ها و بازی‌های دستی، می‌توانند به بچه‌ها در رشد مهارت‌های حل مسئله بسیار کمک کنند. اسباب‌بازی‌های زیادی نیز وجود دارد که به آموزش حل تعارض و علت و معلول کمک می‌کنند. به‌صورت کلی می‌توان گفت بسته به سن کودک انواع اسباب‌بازی‌ها را می‌توان برای آن‌ها به کار برد که روی یادگیری آن‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

 

 • بهبود اعتمادبه‌نفس

یکی از راه‌های ایجاد اعتمادبه‌نفس در کودک انجام بازی است که این کار بیشتر از طریق بازی با اسباب‌بازی‌ها انجام می‌پذیرد. کودکی که اعتمادبه‌نفس داشته باشد توانایی و انگیزه بیشتری برای یادگیری دارد و این هم می‌توان گفت یک اثر غیرمستقیم تأثیر اسباب‌بازی بر یادگیری کودک است.

 

اسباب بازی‌ها به کودکان یاد می‌دهند که چطوری با آزمون‌وخطا کار کنند و با استفاده از آن‌ها اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهند.

 

 • بهبود و یادگیری مهارت‌های حرکتی

یادگیری مهارت‌های حرکتی برای یک کود همیشه یک چالش بوده است. اسباب‌بازی‌ها نقش بسیار پررنگی در یادگیری مهارت‌های حرکتی کودکان دارند. برای مثال گرفتن و کشیدن اشیا از عادت‌های یک کودک نوپا است که در این رابطه استفاده از اسباب‌بازی‌های حسی به کودک کمک می‌کند مهارت‌های حرکتی خود را ترویج کند و به هماهنگی دست‌وپا، چشم و … نیز کمک می‌کند.

 

 • بهبود فعالیت بدنی کودک

ارتقای حرکت بدنی و یادگیری این حرکات یکی دیگر از تأثیر اسباب‌بازی بر یادگیری کودک است. اسباب‌بازی‌های ورزشی به یادگیری مهارت‌های حرکتی، تقویت ماهیچه و استخوان‌ها و تقویت سلامت روان کود کمک می‌کند.

 

ازاین‌دست اسباب‌بازی‌ها می‌توان به توپ‌ها، طناب بازی‌ها، اسباب‌بازی‌های آبی و… اشاره کرد که هرکدام به‌نوعی یک مهارت را به کودک می‌آموزند.

 

 • تاثیر بازی در یادگیری علوم و مهارت‌های اجتماعی

یکی دیگر از رایج‌ترین تأثیرات اسباب‌بازی بر یادگیری کودکان تأثیر روی مهارت‌های اجتماعی آن است. اسباب‌بازی‌ها کودکان را تشویق می‌کنند تا با افراد دوروبر خود تعامل برقرار کنند و با آن‌ها حرف بزنند. به‌طور مثال پازل‌ها میتوانند کودک را وادار کنند که از پدر و مادر، خواهر و برادر و… خود سؤال کنند و با آن‌ها تعامل برقرار کنند.

 

همچنین اسباب‌بازی‌هایی که برای کارهای گروهی طراحی‌شده‌اند به کودک کمک می‌کنند که دربازی‌ها مشارکت داشته باشند و بتوانند با دوستان و کودکان دیگر ارتباط برقرار کنند.

 

 • پرورش خلاقیت و تخیل کودک با اسباب‌بازی

بازی‌ها علاوه بر تأثیر روی یادگیری مهارت‌های حرکتی، فنی، اجتماعی و… به رشد و نموی تخیل کودک نیز کمک زیادی می‌کنند. اسباب‌بازی‌هایی مانند بلوک‌های ساختمانی، عروسک‌ها، عروسک‌ها و ماشین‌های اسباب‌بازی یا قطار می‌توانند مهارت‌های مفید زندگی مانند داستان‌گویی، خلاقیت، طنز و موارد دیگر را تشویق کنند.

 

سخن پایانی

به‌صورت کلی می‌توان گفت که تأثیر اسباب‌بازی بر یادگیری کودک یک واقعیت کتمان ناپذیر است. اسباب‌بازی بر جنبه‌های مختلف زندگی یک کودک تأثیر می‌گذارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پرورش و تقویت مهارت‌های یادگیری اشاره کرد. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد و شما بتوانید از اسباب‌بازی‌ها به نحو احسن برای پرورش کودک خود استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *