روانشناسی

چه اسباب بازی مناسب نوزاد است؟

اسباب بازی مناسب نوزاد

بازی برای اطمینان از شاد ماندن کودک شما و درگیر ماندن با محیط اطرافش کاملا ضروری است و به جنبه های مختلف رشد او نیز کمک می کند به علاوه که تخیل آنها را نیز تحریک و تقویت می کند. خرید اسباب بازی مناسب نوزاد روشی عالی برای تشویق رشد شناختی نوزاد شما و رشد فیزیکی او نیز هست.

اگر به تازگی قرار است صاحب فرزندی شوید حتما به این موضوع فکر کرده این که چه اسباب بازی برای سیسمونی نوزاد خود بگیرید. خرید اسباب بازی مناسب نوزاد آداب و اصول خاص خودش را دارد و تهیه اسباب بازی باید با توجه به سن، توانایی های نوزاد و جنسیت او انجام شود. در ادامه این مطلب از بازیکده به بررسی اسباب بازی مناسب نوزادان می پردازیم پس با ما همراه باشید.

ویژگی های اسباب بازی مناسب نوزاد تازه متولد شده

در این مطلب قصد داریم یک راهنمای کامل برای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد را با شما به اشتراک بگذاریم. خرید اسباب بازی از مهمترین بخش های خرید سیسمونی برای نوزادان است. پس دانستن این موضوع که اسباب بازی مناسب نوزاد باید دارای چه ویژگی هایی باشد از اهمیت بالایی برخوردار است و به ما در تصمیم گیری و یک انتخاب درست کمک می‌کند.

اسباب بازی ها نقش مهمی در کشف و پرورش استعداد و خلاقیت کودکان دارند و به سلامت روان آن‌ها کمک می کنند. کودکان در سال‌های ابتدایی تولد خود از رشد سریع فیزیکی برخوردارند، این سرعت در رشد در مورد رشد ذهنی و شناختی آنان نیز صدق می‌کند. بنابراین انتخاب اسباب بازی مناسب نوزاد دارای اهمیت بالایی است.

از ویژگی های اسباب بازی مناسب نوزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنوع اسباب بازی را هنگام خرید رعایت کنید، اگر به اندازه کافی بودجه دارید، سعی کنید از هر سبک اسباب بازی، برای نوزاد خود تهیه کنید.
  • سعی کنید آن دسته از اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که نوزاد در سنین بالاتر هم بتواند با آن بازی کند.
  • اسباب بازی‌هایی را بخرید که در رشد خلاقیت کودک، تاثیر مثبت داشته باشد.
  • برای کمک به رشد و تقویت هوش و توانایی‌هایی ذهنی، آن دسته از اسباب بازی‌هایی را انتخاب کنید که او را وادار به اکتشاف و حل مسئله کند.
  • علاوه بر رشد ذهنی، رشد فیزیکی نوزاد هم مهم است، پس اسباب بازی باید نوزاد را از لحاظ فیزیکی نیز به فعالیت وادار کند.
  • بهتر است که اسباب بازی به نوعی باشد تا افراد بالغ نیز بتوانند در بازی با کودک، شریک شوند.

اسباب بازی مناسب نوزاد تازه متولد شده

اسباب بازی مناسب نوزاد پسر و دختر

یکی از مواردی که برخی والدین به دنبال آن هستند خرید سیسمونی مناسب نوزاد دختر و خرید سیسمونی مناسب نوزاد پسر است. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا برای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد باید به دنبال تطبیق آن با جنسیت فرزند خود باشیم؟ متاسفانه بسیاری از افراد با این تصور غلط هنوز به دنبال دخترانه و پسرانه کردن اسباب بازی‌ها برای کودکان هستند.

آن‌ها برای دختران خود به دنبال خرید عروسک، سرویس های چایخوری و آشپزی هستند و برای پسران خود به دنبال خرید ماشین کنترلی، تفنگ و شمشیر. در واقع این افراد برای اسباب بازی نوزاد هم قائل به جنسیت هستند و این فرهنگ نادرست را از همان ابتدای کودکی به فرزندان خود القا می‌کنند.

پیشنهاد ما این است که برای خرید سیسمونی نوزاد خود از هر دو طیف اسباب بازی خریداری نمایید و فرزندان خود را از همان ابتدا از مفاهیم جنسیت زده دور کنید. به جای پرداختن به دخترانه یا پسرانه بودن اسباب بازی‌ها به این نکته دقت کنید که اسباب بازی مناسب سن نوزاد باشد.

اسباب بازی مناسب نوزاد تازه متولد شده

وقتی نوزاد تازه متولد می‌شود، هنوز آنقدر رشد پیدا نکرده است که بتواند چیزی را در دست بگیرد و یا اصلا به اسباب بازی‌های خود توجه نشان دهد. بعد از گذشت حدود یک ماه، هم دید او تکامل پیدا می‌کند و هم اینکه حواس او تا حدودی رشد می‌کند.

حس شنوایی و بینایی، حواسی هستند که در این سن، از همه بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین اگر هنگام خرید اسباب بازی مناسب نوزاد به سراغ چیزهایی بروید که این دو حس را بیشتر قرار دهد، بهتر است. معمولا اسباب بازی‌هایی که شامل موسیقی آرام و ملایم هستند و یا رنگ چشمگیری دارند، مناسب خواهند بود.

از جمله چند اسباب بازی مناسب نوزاد 1 ماهه :

عروسک پولیشی ضد حساسیت، جعبه موسیقی و عروسک های موزیکال، آینه‌های نشکن، اسباب بازی‌های متحرک، کتاب مخصوص نوزاد، جغجغه‌های مچی و جورابی و …

اسباب بازی مناسب نوزاد 3 تا 6 ماهه

اسباب بازی مناسب نوزاد 3 ماهه

از سه ماهگی به بعد، نوزاد آرام آرام یاد می‌گیرد که از دستانش برای نگه داشتن اشیا استفاده کند. او در این سن سعی می‌کند هر چیزی را که می‌بیند در دستان خود بگیرد ، آن را لمس کند و دهان خود بگذارد. به همین دلیل، لازم است که هنگام خرید اسباب بازی مناسب نوزاد 3 ماهه، هم حس کنجکاوی او را در نظر داشته باشید و هم به امنیت او توجه داشته باشید.

از جمله اسباب بازی‌های مناسب برای نوزاد 3 تا 6 ماهه: انواع جغجغه‌های سبک، آویزهای رنگی و موزیکال، انواع عروسک، دندان‌گیر نوزاد و …

اسباب بازی مناسب نوزاد 6 تا 9 ماهه

در این سن، توانایی‌های نوزاد نسبت به گذشته بیشتر شده است و نه تنها قدرت فیزیکی او برای گرفتن اجسام و استفاده از آن‌ها چند برابر شده، بلکه از نظر ذهنی هم رشد کرده و می‌تواند اسباب بازی‌هایش را به خاطر بسپارد. نوزادان بالای 6 ماه  می‌توانند اسباب بازی را به راحتی در یک دست یا هر دو دستان خود نگه داردY می‌تواند اشیا را به راحتی به هم بکوبد و یا آن‌ها را پرتاب کند.

بنابراین برای خرید اسباب بازی مناسب نوزاد در این سنین بهتر است به دنبال اسباب بازی های مقاوم بروید و همچنین محیط خانه را از اجسام خطرناک، پاک کنید زیرا نوزاد در این سن به راحتی می‌تواند سینه‌خیز و یا چهار دست و پا در خانه راه برود.

از جمله اسباب بازی‌های مناسب نوزاد 6 تا 9 ماهه: عروسک، کتاب، اسباب بازی لگو، سرویس آشپزخانه، اسباب بازی‌های هل دادنی و …

اسباب بازی مناسب نوزاد 9 تا 12 ماهه

اسباب بازی نوزاد 1 ساله

کودک در این سن شروع به چهار دست و پا راه رفتن می‌کند و حتی ممکن است قدم نیز بردارد. رشد فیزیکی و ذهنی نوزاد در این مرحله از رشد به حد اعلای خود می‌رسد و کودک نه تنها می‌تواند همه چیز را به راحتی در دست بگیرد و از آن‌ها استفاده کند، بلکه به بازی‌های دونفره و تعاملی هم علاقه علاقه نشان می‌دهد. مثلا قلقلک بازی و تلفن‌بازی، از فعالیت‌های مورد علاقه نوزاد در این سن است.

از جمله اسباب بازی‌های مناسب نوزاد 9 تا 12 ماهه: اسباب بازی‌های هل دادنی، پازل و جورچین،خانه سازی و لگو، شن بازی کودکان و …

جمع بندی

اسباب بازی‌ها نقش موثری در رشد ذهنی کودکان و سرگرمی آن‌ها دارند؛ بنابراین فراموش نکنید که انتخاب اسباب بازی مناسب سن نوزاد در پرورش خلاقیت و هوش کودک نقش به سزایی دارد. این نکته را در نظر بگیرید که نباید اتاق فرزند خود را با اسباب بازی‌های نامناسب شلوغ کنید و تمرکز و آرامش را از کودک خود بگیرید.

هنگام خرید اسباب بازی برای کودک به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید اسباب بازی توجه داشته باشید که اسباب بازی مورد نظر از مواد و رنگ های بی کیفیت ساخته نشده باشند و از موادی که ایجاد حساسیت می‌کنند در آن‌ها به کار نرفته باشد، همچنین اسباب بازی مناسب نوزاد نباید دارای لبه‌های تیز و قطعات ریز باشد.

چه اسباب بازی‌هایی برای نوزادان مناسب‌تر هستند؟

اسباب بازی‌های مناسب نوزادان شامل عروسک هایی است که باعث تقویت خلاقیت و تخیل آن‌ها می شود و اسباب بازی‌های حرکتی است که هیجان نوزادان را فعال می‌کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *